« »

Arodbiedrības pikets 16.08.2018 Liepājā

21.08.2018  10:11 Jaunumi Nav komentāru

Šī gada 16.augustā arodbiedrība LAKRS organizēja piketu Liepājā, AS “Liepājas autobusu parks”. 

Uzsākot piketa akciju, uzrunu teica arodbiedrības LAKRS valdes priekšsēdētājs J.Kalniņš, minot esošās problēmas konkrētajā uzņēmumā un nozarē kopumā. Tam sekoja kopīgi izpildīta dziesma “Bēdu manu lielu bēdu”, lai vērstu uzmanību uz piketa atbalstītājiem un to prasībām. Tāpat Latvijas Brīvo arodbiedrību Savienības (LBAS)  pārstāvis M.Svirskis savā runā uzsvaru lika uz sociālā dialoga nepieciešamību, darbinieku tiesību ievērošanu un ģenerālvienošanās nepieciešamību nozarē.

Piketa laikā uzstājās AS “Liepājas autobusu parks” darbinieki – autobusu vadītāji ar prasību darba devējam ievērot Darba likuma noteikto attiecībā uz darba samaksu par darbinieku paveikto darbu. Katram runātājam bija tiesības izteikt prasības, kuras arī atbalstīja visi klātesošie, kuri aizstāvēja autobusu vadītāju tiesības.

Autobusu vadītāji izteica savu neapmierinātību AS “Liepājas autobusu parks” darba devējam par to, ka noslēgtais koplīgums starp AS “Liepājas autobusu parks” un darbinieku pārstāvjiem ir  pretlikumīgs un paša darba devēja interesēs.

Autobusu vadītāji dienā nostrādā vairāk par 10-12 stundām, saņemot zemas algas ar stundas tarifu nedaudz virs 2,50 EUR. Galvenā prasība no autobusu vadītājiem ir ievērot viņu tiesības saņemt atbilstošu samaksu par paveikto darbu. Darbs, kurš nodrošina katram vadītājam iespēju uzturēt savu un savas ģimenes dzīvi. Diemžēl, darbs netiek novērtēts, tāpat arī cilvēku ieguldītais laiks un spēki. Autobusu vadītāji izteica priekšlikumu paaugstināt stundas tarifa likmi līdz 7.00 EUR, kas uz papīra kā bruto alga būtu ap 1000 EUR mēnesī.

AS “Liepājas autobusu parks” autobusu vadītājus atbalstīt bija ieradušies kolēģi no AS “Nordeka”, SIA “AIPS”, kā arī SIA “LAP Serviss” un Liepājas OMT. Tāpat autobusu vadītāju prasības atbalstīja arī klātesošie pasažieri, kuri uzskata, ka autobusu šoferiem ir tiesības uz pienācīgu atalgojumu un atpūtu.

Autobusu vadītāju komentāri/izteikumi piketa laikā:

„Lai panāktu labākus darba apstākļus, autobusu vadītāji ir apvienojušies un vēlas kopīgi sasniegt vēlamos rezultātus, lai jau šobrīd darba devējs izskatītu darbinieku prasības un sāktu tās īstenot.”

„Ar  šādu publisko attieksmi, Liepājas iedzīvotāji drīz pārvietosies kājām, jo autobusu vadītāji atteiksies strādāt.”

Jautājums AS “Liepājas autobusu parks” vadībai:

Kāpēc ģimenei ir jācieš no tēva zemās algas, ko izmaksā darba devējs, kad tēvs darbā pavada vairāk par 10 stundām dienā un atalgojums nav atbilstošs nostrādātajam laikam?” (uz ko atbilde netika sniegta).

Autobusu vadītāju ģimenes locekļu viedokļi:

„Darba devēja un visas priekšniecības algas tuvu nestāv autobusu vadītāju algām.”

„Lai kāds no priekšniecības iejūtas autobusu vadītāju lomā, strādājot viņa darbu un, lai izprot, kā tas ir pelnīt 2,50 EUR stundā, neredzot ģimeni, pavadot laiku no agra rīta līdz vēlam vakaram darbā.”

“No rīta, kad autobusa vadītājs brauc, priekšnieki gultā griežas uz otriem sāniem, bet vakarā, kad vadītājs turpina braukt- priekšnieki jau dzer vakara tēju.”

error0