« »

LBAS: Esam pret ieceri neapmaksāt pirmās trīs slimības dienas

30.08.2017  15:17 Jaunumi Nav komentāru

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) pauž neizpratni un pilnībā neatbalsta izskanējušo Labklājības ministrijas priekšlikumu darbiniekam nemaksāt slimības naudu par pirmajām trim slimošanas dienām, nevis tikai par pirmo dienu, kā tas ir šobrīd.

Šāds priekšlikums nav apspriests ar arodbiedrībām kā sociālajiem partneriem, un nav pieļaujama šī priekšlikuma tālāka virzība.

LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns: “Salīdzinājumā ar Igauniju un Lietuvu Latvijas darbinieki maksā lielākus darbaspēka nodokļus. Turklāt, salīdzinot ar Igauniju, tieši valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likme Latvijas darbiniekam ir vairāk nekā trīs reizes lielāka. Situācija ar darbnespējas lapām mūsu strādājošajiem ir veiksmīgāka, taču mēs šo jautājumu nevaram vērtēt, izraujot no kopējā konteksta. Šī priekšlikuma realizācija vēl vairāk palielinātu joprojām esošo nevienlīdzību starp darbu un kapitālu.”

LBAS uzskata, ka darbinieku aizsardzība slimības laikā ir viens no sociālo garantiju stūrakmeņiem, un šāda radikāla priekšlikuma realizācija būtu absurda, jo tā reāli samazinātu sociālo garantiju apmēru un devalvētu sociālās aizsardzības jēgu. Turklāt, ņemot vērā lielo ēnu ekonomiku, Latvijas darbinieki ir jāmotivē maksāt nodokļus, un tieši sociālās garantijas ir tās, kas to dara visefektīvāk.  LBAS uzsver, ka ir absurdi cīnīties ar sekām, nevis cēloņiem, neieviešot preventīvus pasākumus, lai nerastos tik lieli izdevumi par slimības lapām.

0