« »

LAKRS turpina atbalstīt kampaņu “Cilvēkam ir tiesības uz ūdeni un sanitāriju”!

23.03.2016  16:43 Jaunumi Nav komentāru

Pasaules ūdens dienā, kuru atzīmēja vakar – 22.martā, ir pagājuši tieši divi gadi, kopš EPSU uzsāktā kampaņa “Cilvēkam ir tiesības uz ūdeni un sanitāriju” kļuva par pirmo veiksmīgāko Eiropas pilsoņu iniciatīvu (EPI) līdz šim. Ar jauniem un nepārbaudītiem kampaņas instrumentiem EPI sasniedza gandrīz dubultu minimāli nepieciešamo parakstu skaitu un 2013.gada decembrī kopā sasniedzot 1,884,790 atbalstītāju parakstus. Bet ar to vēl viss nebeidzās.

Eiropas Komisijas prezidenta amata kandidāti Eiropas vēlēšanās, tostarp pašreizējais prezidents Ž.K.Junkers un Eiropas Parlamenta prezidents M.Šulcs, visi atbalstīja EPSU uzsākto kampaņu un pagājušā gada 8.septembrī Eiropas Parlaments pārliecinoši nobalsoja par labu Lynn Boylan sniegtajam pēcpārbaudes ziņojumam par EPI  “Cilvēkam ir tiesības uz ūdeni un sanitāriju”, lai dotu tālāku demokrātisku atbalstu EPSU izvirzītajām prasībām.

Neskatoties uz to, Eiropas Komisija nav rīkojusies. Pieticīgā komunikācija atbrīvoja Eiropas Komisiju no tālākas rīcības, kam sekoja divu gadu klusums un vēl līdz pat šim brīdim nav ieviesti konkrēti tiesību akti par cilvēka tiesībām uz ūdeni ES.

Jo ilgāk Eiropas Komisija atteiksies uzklausīt kampaņas atbalstītājus un parakstītājus un ieviest politiskās pārmaiņas, jo ilgāk tas diskreditēs tās leģitimitāti – un, jo vairāk Eiropas ūdens apsaimniekošanas pakalpojumu, darbinieku un iedzīvotāju cietīs.

Eiropas pilsoņu iniciatīva tika veidota kā daļa no pašas Eiropas Savienības demokrātiskās revolūcijas un deva solījumu reālām likumdošanas pilnvarām Eiropas iedzīvotājiem. Viņu pašu labad, Eiropas Komisijai tagad tas ir jāpierāda, ka šie solījumi nav bijuši velti un tukši.

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizāciju – ūdens ir cilvēka tiesības. ANO 2010. gadā paziņoja, ka katram vīrietim, sievietei un bērnam būtu jābūt pieejamam tīram dzeramajam ūdenim un drošai sanitārijai. Ūdens ir visdārgākais dzīves avots, ko zeme sniedz un bez kura cilvēks nevar izdzīvot, ūdens nozīmīguma uz cilvēku atzīšana ir pielīdzināma cilvēku tiesībām dzīvot un izrādīt cieņu, kas ir pats par sevi saprotams.

663 miljoniem cilvēku visā pasaulē, tai skaitā Eiropā, vēl joprojām trūkst piekļuves šīm divām visvienkāršākajām vajadzībām.

Šādi skaitļi ir satraucoši un norāda, ka ūdens apgādes uzlabošana un piekļuve tīram ūdenim un sanitārijai nav politisko līderu darba prioritāšu saraksta augšgalā. Turklāt Eiropas valdību un iestāžu politika faktiski padara šo situāciju vēl ļaunāku.

Pētījumi turpina pierādīt, ka sabiedriskie pakalpojumi, kad tie ir valsts rokās, ir pieejamāki, nodrošina labāku kvalitāti, ir efektīvāki un lētāki. Tā nav nejaušība, ka vienreiz privatizētie ūdens apsaimniekošanas un nodrošināšanas pakalpojumi visā Eiropā arvien biežāk tiek atgriezti atpakaļ publiskā pārvaldībā pašvaldībās.

Spāņu tiesa apšaubīja gadu ilgo koncesiju privātajam ūdens operatoram “Aguas de Barcelona” un Barselona pilsētas dome ir apņēmusies atgriezt ūdens pakalpojumus atpakaļ pilsoņu pārvaldībā.

Gandrīz divu miljonu Eiropas iedzīvotāju atbalsta balsis apvienojas vienā, lai ar pārsteidzošiem saucieniem Eiropas Komisijai liktu mainīt kursu, kad viņi parakstīja EPSU vadīto EPI “Cilvēkam ir tiesības uz ūdeni un sanitāriju”.

Kampaņas atbalstītāji vēlas redzēt ūdens apgādi un vadību izslēgtu no “iekšējā tirgus noteikumiem” un komercializācijas, kā arī pielikt liekākas pūles no ES puses, lai panāktu globālu piekļuvi ūdenim un sanitārijai.

Vienkāršāk sakot, kampaņa aicina sapni par cilvēka tiesībām uz ūdeni pārvērst realitātē.

0